به مناسبت روز زمین

روز زمین در بیشتر کشورها جشن گرفته میشود و روز آن در نیمکره شمالی روز اول فروردین یعنی روز اعتدال بهاری و در نیمکره جنوبی برابر آغاز پاییز است. در این دقایق جهانی، ساعات روز و شب در تمام جهان برابرند و خورشید در قطب جنوب غروب کرده و در قطب شمال طلوع میکند. اگر شخصی ظهر این روز بر روی خط استوا بایستد، سایه ای نخواهد داشت. روز زمین روز تعادل و توازن است، روزی است که تفاوتها فراموش میشوند وتمام موجودات نو شدن طبیعت را جشن میگیرند.

این واقعه سالانه، آغاز روز جهانی زمین را در هر سال مشخص میکند و بنا به رسم معمول با نواختن زنگها و ناقوسها اعلام میشود.

روز زمین با این هدف مشخص شده است که سهم هریک از ما را در حفظ و نگهداری از زمین، یادآور شود. سازمان ملل متحد هر سال روز جهانی زمین را روز اعتدال بهاری (حدود 21 مارس) جشن میگیرد. در روز 26 فوریه سال 1971، یو تانت U. Tant دبیر کل وقت سازمان ملل، بیانیه ای را در این خصوص امضا کرد و هر سال در زمان اعتدال بهاری ناقوسهای صلح در اداره مرکزی سازمان در نیویورک به صدا در می آیند.

یک بازی ساده برای کودکان دلبند شما مرتبط با روز جهانی زمین پاک


ایده اولیه و استقبال سازمان ملل متحد
ایده اختصاص روزی جهانی به این عنوان، اولین بار در سال 1969 توسط جان مک کانل (John McConnell) در یک کنفرانس یونسکو (UNESCO) در باره محیط زیست، عنوان شد. او در همین سال پرچم زمین را هم طراحی کرده بود. اولین اعلامیه روز جهانی زمین توسط شهردار وقت سان فرانسیسکو، جوزف آلیوتو Joseph Alioto در 21 مارس سال 1970، صادر شد. یو تانت دبیر کل UN، از پیشنهاد جان مک کانل بسیار استقبال کرد و در بیانیه خود در سال 1971 گفت : " امیدوارم که همیشه روز جهانی زمین با صلح و شادی همراه باشد و سفینه زیبای ما، زمین، با محموله گرم و شکننده حیات، همچنان به گردش و چرخش خود در فضای سرد ادامه دهد . " کورت والدهایم (Kurt Waldheim)، دبیر کل بعد از یو تان نیز با دیدگاهی مشابه روز جهانی زمین را جشن گرفت. نشانه روز جهانی زمین، حرف یونانی تتا (Θ) به رنگ سبز در زمینه ای سفید رنگ است.

وقایع مهم این روز
وقایع این روز شامل دهها هزار مسابقه، کلاسهایمختلف، کنسرتها و بازارهای مکاره است که تمام آنها در مسیر حمایت و به سازی محیط زیست تشکیل میشوند و معمولا درآمد این برنامه ها برای انجام برنامه های زیست محیطی به مصرف میرسد.

در میان مهمترین وقایع این روز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

آب برای زندگی : این برنامه دو ساله که از سال 2004 آغاز شده است، پروژه ای است در باره دسترسی به منابع آب، سلامتی و شیوه های صحیح حفظ و استفاده از آب که در غالب کلاسها، برنامه های تحقیقی و مانند آن برگزار میشود تا آگاهی عموم را نسبت به این مسئله مهم جهانی بالا ببرد.

درخت کاری : جشن درخت کاری که در طی سالیان دراز در میان ملل مختلف از جمله ایران، وجود داشته است در این روز شکل سازمان یافته تر و فعالتری به خود گرفته است. به خصوص در کشورهای صنعتی به کاشت و توسعه منابع سبز اهمیت فراوانی داده شده است.

به سازی محیط زیست : در این روز از وب سایتهای معتبر گرفته تا معلمان و اشخاص مشهور و محبوب به آموزش روشهای به سازی محیط زیست مشغولند. آموزشها و پیشنهادات شامل کارهایی مانند استفاده از مواد بازیافتی، عدم استفاده بی رویه از ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی، پاکیزگی فردی و محیط کار و زندگی و هزاران مورد مفید دیگر میشوند

/ 0 نظر / 44 بازدید